Our Staff

Headteacher & Deputy Headteachers

                                                              

Nicola Brogan

Headteacher

Nicola Carlile 

Deputy Headteacher

Peter Stewart

Deputy Headteacher

 

 

Assistant Headteachers

                                                             

Daniel Heaton 

AHT - Years 2, 3 and 4 Unit Leader

Lauren McKnight

AHT - Years 3 and 4 Unit Leader

SENDCo

Claire Howarth

AHT - Years 5 and 6 Unit Leader

 

   

            

Louise Dunn

AHT - Early Years Unit Leader

 

Teaching Team

Reception

                                                           

Stacey Connell

Plum

Rochelle Stannard

Apple

Louise Dunn

Mulberry

 

 

   Year 1

                                                            

Alex Richards 

Holly

Hannah O'Connell

Beech

Katie Hamlin

Oak


 

Year 2

 

                                                            

Daniel Heaton

Birch

Shona Grey

Hawthorn

Lauren Bond 

Aspen

 

 

 

Year 3

                                       

Chloe Livesey

Yew

Chase Lyndon

Maple

 

 

Year 4

 

                                    

Lauren McKnight 

Cherry 

Idrees Salim 

Hazel 

Sarah Farnbank- Harrop

 

 

 

Year 5

                                     

Aaron Collins

Juniper

Jennifer Keneally 

Elm


 

Year 6

                                                             

Claire Howarth

Spruce 

Martin Dickens

Sycamore 

Bethany Atkins 

 

 

 

                                                         

Jason Green

PPA      

              Charlotte Hobday - PPA                    Haley Walsh - Music Teacher

 

      

 

    

 

 

Teaching Assistants

Early Years 

                                                 

   Gabrielle Cunningham                                    Sara Adetona                                Bethany Whalley

  

KS1

                        

Deb Winbush

              Kim Sedgley               

               Charlotte Mason    

                                               

                     Donna Howarth                                Sonia Kousar                                         Barbara Derkach

                                 

                     Danielle Owen                                         Lousie Good                                                       Jessica May 

 

 

 

                    Rachel Seely

KS2

                                                                

Natalie Chadwick 

Karen Bladen

 Claire Nixon 

 

                                                             

Vicky Lewis

Cath Mitchell

Rebecca Grimshaw  

 


                                        Lucy Haslam 

 

Hannah Betchley      

 

Support Staff 

                                                                

Georgina Bradley

Child Wellfare Lead

Richard Flaherty

School Business Manager

June Williams

Home Liaison Officer

 

 

                                    

Chloe Pickles

Administrator

Margaret Johnson

Administrator

Tony Sloan

Site Manager

 

 

               

Mark Allott

Sports